Bizi Arayın

Fenerbahçe: +90 (216) 411 34 84 Merdivenköy: +90 (216) 385 27 57

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:30 - 20:00

Randevu Al

Randevu Almak İçin Tıklayın !

Ortotontik Tedavi ve Aşamaları

Dişlerin çene kemikleri ile, çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen bilim dalı olan ortodonti, sistemde oluşan bozuklukları tedavi etmek için çalışır.

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Genellikle dişsel bozuklukların tedavisi için ideal yaş süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu, köpek dişlerinin değişim zamanı olan 10-12 yaş civarı olduğu ifade edilmektedir. Ancak bazı çeneleri ilgilendiren problemlerde erken tedavi önemlidir ve fissür koruyucuların uygulandığı 6-7 yaş civarında diş hekiminizden bir ortodontist konsultasyonu mutlaka istenmelidir.

Yetişkin hastalarda da ordotonti tedavisi mümkündür. Bu tedavi için bir üst sınır olmayıp tek ve en önemli kriter hastanın ağız ve diş dokularının sağlıklı olmasıdır. Tedaviye başlamadan önce diş eti çekilmeleri ve dolayısıyla kemik kayıpları iyi değerlendirilmeli, vakaya göre en kısa sürede en sağlıklı sonucu alınacak tedavi yöntemi seçilmelidir.

Diş teli tedavisi olarak da bilinen ordodonti tedavisi genel olarak ortalama 1,5–2 yıl sürmektedir. Diş teli tedavisi süresi boyunca, 4 ila 6 hafta arası zaman aralıklarında hekime kontrole gitmeniz gerekir.

İlk muayene aşaması olan ilk randevuda ortodontist, detaylı bir ortodontik muayene yaparak ortodontik tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınızı tespit eder ve muhtemel tedavinizin ne kadar süreceği ile maliyeti bilgilerini çıkarır.

Ortodontik tedaviye başlamadan evvel ağzınızda çürük diş olmaması veya diş eti kanamanız bulunmaması son derece önemlidir. Hastanın ortodontist tedavisine başlamadan önce diş hekiminize tüm dolgularınızı ve diş taşı temizliğinizi yaptırmış olması tavsiye edilir.

Ağız için hijyeni kötü durumda olan veya fırçalama esnasında diş etleri kanayan hastalara braket yapıştırılması veya aparey takılması çok mümkün değildir.

Ortodontik tedavi yaptırabilmeniz için gerekli şartlar mevcutsa muayene aşamasından sonra ikinci aşama olan planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada.
– Ağız iç ve dış fotoğrafları
– Alt ve üst çene ölçüleri
– Yan kafa (Lateral sefalometrik) filmi,
– El ve bilek filmi,
– Gerek duyulduğu taktirde ön ve arka yön kafa (Postero-anterior ) filmi gibi gerekli kayıt ve veriler toplanır.

Tüm bu veriler ışığında ortondist o gün ya da başka bir tarihe randevu vererek tedavi süreci planlanır. Bu noktada ortodontiste yardımcı ve katılımcı olunması son derece önemlidir.

Muayene ve planlama aşamalarının ardından tedavi aşaması başlanır. Bu tedavi can yakan bir tedavi değildir, ancak tedaviden birkaç saat sonra ağrı olabilir.

Eğer braket yapıştırılan bir tedavi ise,, tedaviye genelde üst çeneden başlanarak alt çeneye birkaç seans sonra geçilir.

Tedaviye başlandığında, ortodontistin kendi tercihine göre bir ya da daha fazla azı dişinize tüp veya bant geçirilir.

Sonrasında sırasıyla, braketler yapıştırılır. Braketler yapıştırıldıktan sonra ark telleri takılır.

Ark telleri küçük ligatür telleri veya elastik ligatürlerle braketlere bağlanır.
Tüm bu işlemler itibariyle ortodontik tedavi başlamış olur. Daha sonra pekiştirme tedavisi ve düzenli kontroller ile süreç devam eder.

Unutulmalı ki, Bu süreçte nasıl beslenileceği ve nelere dikkat edilmesi husularında doktor tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekir.