Bizi Arayın

Fenerbahçe: +90 (216) 411 34 84 Merdivenköy: +90 (216) 385 27 57

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:30 - 20:00

Randevu Al

Randevu Almak İçin Tıklayın !

İmplant İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle titanyum ve titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir. 30 yıldan fazla zamandır kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant işlemi sonrasında tedavinin başarılı ve sürecin hasta açısından iyi geçmesi için dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar söz konusudur.

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeye özen göstemelisiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durunuz ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durunuz.

İmplant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması önerilir.

Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi muhtemel bir sonuçtur. Hatta sabah uyanıldığı zaman yastığınızda kan izleri dahi görebilirsiniz endişelenmeyin. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat etmelisiniz.

Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması gerekir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.

İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi son derece önemlidir.
Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanmaya dikkat ediniz.

İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.
İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. Bu nedenle izlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız tedaviyi hızlandırır.

Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmez. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.

Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz.

İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.

Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır.

Tüm bu uyarılara dikkat edildiği takdirde tedavi süreci kolaylaşacak ve daha ağrısız bir dönemin tadını çıkarabileceğinizi unutmayın.