Bizi Arayın

Fenerbahçe: +90 (216) 411 34 84 Merdivenköy: +90 (216) 385 27 57

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:30 - 20:00

Randevu Al

Randevu Almak İçin Tıklayın !

Dental Implant

Eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vida şeklindeki implantlar küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemden sonra iki, üç ay gibi kısa bir sürede tamamen çene kemiğine tutunur. Bu tutunma sonrası implant gerçek bir diş kökünün yerini alarak üzerine yapılacak protezi taşımaya hazır hale gelir.

Tedavi süresi her vaka için farklılık göstermekle birlikte, ilk seansta cerrahi işlem geçici protez planlanmaktadır. Çoğu vakada ikinci seansa ihtiyaç duyulur. Hastanın daimi protezlerine kavuşması üst çene bölgesinde ortalama 2-4 ay, alt çene bölgesi için ortalama 1-2 ay süreyi bulmaktadır.

All on Four

All on four konsepti olarak bilinen teknik, tamamen dişsiz çeneye 4 adet implant yerleştirilmesi ile hastaya sabit protez yapımını ifade etmektedir. Kullanılacak implant sayısı ve implant uygulanacak bölge bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile belirlenir.
Tercihen implant yapıldığı seans, hastaya geçici protezleri takılabilir. İmplant ve yumuşak doku iyileşmesi tamamlandıktan sonra yapılan protezler modifiye edilir veya hastaya yeni protezler planlanır.
All on four konsepti daha çok ileri cerrahi teknikleri uygulanması gereken vakalarda; bu tekniklerin başarısızlık riskini, maliyetini ve süreci uzatma gibi dezavantajlarını yaşamamak için veya anatomik oluşumların implant uygulamasını sınırlandırdığı vakalarda tavsiye edilir.

Diş İmplantları

Diş İmplantları Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Tek Diş Eksikliği: İmplant tedavisi tek diş eksikliğinin görüldüğü durumlarda komşu sağlam dişlerin köprü uygulaması yapılması amacıyla kesilmesini önleyecek kalıcı bir çözüm sunar.

Çoklu Diş Eksikliği: Birden fazla diş eksikliğinin görüldüğü durumlarda ise yine çoklu implant uygulamaları ile implant destekli köprüler en iyi çözüm olacaktır.
Bir diş bir implant destekli köprülerin yapılması sakıncalı bir durum oluşturmaktadır çünkü diş kendi içerisinde çok azda olsa hareket eden bir dayanaktır ancak implant ise tamamen hareketsiz bir dayanak olduğu için iki dayanak arasındaki bu hareket farkı köprünün ağızda oynama riskini oldukça arttırmaktadır.
Total Diş Eksikliği: Tamamen dişsiz ağızlarda kullanılan klasik yöntem olan total damak protezler, çiğneme kuvvetlerini protezin hemen altında yer alan diş eti vasıtasıyla kemiğe iletmektedir. Bu durumda diş etine gelen basınç zamanla altında yeralan kemiğin kaybına neden olabilmektedir.
Ayrıca total damak protezlerde belirli bir alışma periyoduna ihtiyaç duyulabilir ve bu periyot süresince protez ağızda bazı yaralara sebep olabilir. İmplant destekli hareketli ve sabit protezler ise daha etkin ve daha fonksiyonel bir çiğneme hareketi sağlayarak konforlu ve sorunsuz bir çözüm sağlar.

Dental İmplantta İyileşme

İmplantta İyileşme Protez Aşaması Nasıldır?

İmplant tedavisi uygulandıktan sonra ortalama üç ay iyileşme süresi beklenir. Bu süre zarfında implantlar kemiğe tam olarak tutunur. Bazı yeni nesil implantlarda bu süre bir aya kadar kısaltılmıştır.

İmplantlar diş etinin durumuna göre iki farklı şekilde üretilebilirler. Tamamen diş etinin altında iyileşen implantlar olduğu gibi ucu diş etinin üstünde kalacak şekilde iyileşen implantlarda mevcuttur. Bu implantlardan hangisinin kullanılacağına alanında uzman diş doktorlarımız karar verecektir.

Eğer tamamen diş eti altında kalarak iyileşen implantlardan kullanıldıysa üç aylık kemiğe tutunma dönemi tamamlandıktan sonra implantların üzerlerinin ufak bir cerrahi işlem yapılarak açılması gerekmektedir.
Daha sonra ortalama on günlük bir diş eti iyileşme dönemi daha beklendikten sonra implant üstü protezlerin yapımına başlanacaktır.

İmplantta Özel Durumlar

İmplant Her Hastaya Uygulanabilir mi?

Kontrol altına alınamayan diyabetyoğun kan sulandırıcı kullanan ve bu kan sulandırıcıların kesilmesi durumunda hayati tehlike yaşayabilen hastalar,baş-boyun bölgesinden yakın zamanda yüksek doz radyoterapi alan hastalar ve ileri derecede osteoporoz tedavisi alan hastalar hariç tüm erişkin hastalara dental implant ileri yaşlarda bile uygulanabilir.

Diş Çekimini Takiben Hemen İmplant Uygulanabilir mi?

Diş çekimini takiben hemen implant uygulanması mümkün olup belirli koşullarda yapılabilmektedir. Bu koşulların sizin için uygun olup olmadığına diş doktorunuz karar vermelidir.

Eğer diş çekilir çekilmez implantuygulanması doktorlarımız tarafından riskli olarak değerlendirilirse, çekim boşluğunun kemikle dolarak iyileşmesi için üç aylık bir süre beklenmesi gereklidir. Daha sonra iyileşen kemik tekrar panoramik röntgenle yada dentaltomografilerle incelenerek implant planlaması yapılmalıdır.

Vakaya Göre İmplant Seçimi Yapılabilir mi?

Kemik kalitesine göre uzman hekimlerimiz tarafından gövde tasarımı vakaya uygun implanttercih edilir. Bir çok vakada protetik rehabilitasyon safhası düşünülerek de üst yapı seçenekleri vakaya uygun implant markası tercih edilir.

Hemen Randevu Talep Edin!

Alanında uzman hekimlerden en uygun hizmeti almak istiyorsanız bize ulaşın.